Historie

Počátek krétské historie silně ovlivnila mínojská civilizace, která zde byla v době neolitu (3. a 2. tisíciletí př.n.l.).

Z tohoto období máme četné nálezy - především z oblasti keramiky a výrobků vzniklých zpracováním mědi a bronzu. Význačné jsou také mínojské paláce. Nejvýznamnějším byl palác Knóssos. V této době vznikají také první města. Minojskou civilizaci dělíme na starší palácovou dobu (2000 - 1700 př.n.l.), mladší palácovou dobu (1700 - 1450 př.n.l.) a pozdní palácovou dobu (1450 - 1100 př.n.l. V této době jsou zde už Mykeňané. Tato říše zanikla mezi lety 1470 a 1450 př.n.l.

Poté na ostrově působily jiné kultury, např. dórská. Roku 67 př.n.l. byl ostrov ovládnutý Římskou říši. Roku 395 n.l. se Kréta stala součástí Východořímské říše a dostává se pod vliv Byzantské říše. dnešní Turecko. Navíc ještě je dobývána Araby, kteří se roku 856 ostrova zmocní na více než 100 let.

Později se dostává pod vliv Benátské republiky a v 17. století se ocitá pod vlivem Turecka. V 19. století dochází k častým povstáním.

V období novověku získává ostrov svou autonomii, ale suverenitu má stále ještě Osmanská říše. Proběhla tu také řecko-turecká válka, která má za následek ztrátu oblasti v Malé Asii. Mnozí z této oblasti se přestěhují na Krétu a zároveň mnozí Turci tuto zemi opouštějí.

Z historie Kréty je také významný rok 1941, ve kterém byl ostrov obsazený nacisty při parašutistické výsadkové akci. Zde ovšem nacisti přišli o mnohé vojáky.

Nyní je Kréta jednou ze třinácti provincií Řecka.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 16°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 17°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.53 CZK

USDUSD = 22.47 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist